DİŞ DOSTU SÜT

İçerdiği bol miktarda kalsiyum ve mineralle süt ve süt ürünlerinin diş dostu olduğunu kaydeden diş hekimleri, hamilelerde günlük bir bardak süt tüketiminin doğan bebeğin sağlıklı süt dişlerine kavuşmasını sağladığını belirttiler.


Dişlerdeki problemlerin büyük sağlık sorunlarına yol açmaması için çocuğun diş bakımına anne karnında başlanması gerektiğinin üzerinde duran diş hekimleri, süt dişlerinin oluşumunun bebek henüz anne karnındayken başladığından, annenin alacağı besinlerin çok önemli olduğunu savunuyorlar.
 
Diş hekimleri, süt ve diş sağlığı ile ilgili şu görüşler üzerinde duruyor:
 
"Özellikle süt, kalsiyum ve diğer mineralleri içerdiği için önemlidir. Anne adayı her gün bir su bardağı süt tüketmelidir. Çocuklar da bebeklik dönemlerinden başlamak üzere süt ve süt ürünleri ile beslenmelidir. Direnci zayıf olan dişlerin çürüme ihtimali fazladır. Çünkü bakteriler kolayca yerleşebilir. Daha sonra çürük derinliği artış gösterebilir. Ağızdaki derin çürükler birer mikrop fabrikasıdır. Burada üreyen bakteriler vücudun her tarafına kan dolaşımı ile ulaşır. Kalp, eklem ve pankreas gibi organlarda kalıcı hastalıklara neden olur.
Ayrıca şiddetli baş ve kulak ağrılarına yol açar. Bu yüzden süt ile beslenmeye önem vermek gerekir."

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !